Gramofón = môj nový manžel


Staré veci sa vracajú do módy, však? 
Veľmi dlho som túžila po gramofóne. Milujem takéto staré vecičky, ktoré dýchajú minulosťou. Mamina mala doma jeden, no ten by teraz už maximálne znehodnotil platne, no aj tak počúvať hudbu, ktorá z neho vychádzala, bol vždy zážitok. Pamätám si, ako mi mama pustila platňu Paľa Haberu a ja som sa na chodbe točila a počúvala som pieseň "Je to vo hviezdach", hah. To sú celkom časy.

Pravdaže som utŕžila zopár poznámok (chápem, že neboli myslené v zlom) ako : na čo mi to je, keď si hudbu môžem pustiť z youtube, zbytočne budem míňať peniaze na platne, ktoré tiež nie sú najlacnejšie (ak nerátam platne Karla Gotta v mojom antikvariáte za 1€, hehe :D, neuraz sa Kája, dve som kúpila pre maminu).
Ale ja som ho proste chcela mať. Je to nádherný pocit, keď si kúpite platňu, pustíte si ju na takom skvelom prístroji a počúvate hudbu. Mne sa ešte nesmierne páči ten proces zapínania, keď vložíte platňu, nastavíte ihlu, ktorá pomaly na ňu klesá, a vy so zatajeným dychom čakáte, kedy začne jemne pukať a začne hrať hudba. 

Môj gramofón je fakt úžasný. Je od značky Auna - Belle Epoque, a má funkcie, ktoré vám vyrazia dych. Môžte si v ňom v prvom rade prehrávať platne, potom CD, kazetky, dokonca má rádio a môžte ho pripojiť na USB a púšťať si ďalšiu hudbu. Je pravda, že nie je typický retro, teda vzhľadovo áno, no funkciami je ďaleko vpredu. Asi preto som sa doň tak zamilovala. :-)Prvú (a vlastne zatiaľ jedinú) platňu som si kúpila ešte v marci, hah. Je od Neila Younga - Comes a Time. Zbožňujem jeho piesne, a keď som tam túto uvidela, tak bola v mojich rukách ešte skôr, než som si to uvedomila. Aj jeho život je veľmi zaujímavý, lebo si prešiel rôznymi obdobiami a hlavne dosť menil žánre hudby, čo mi príde nesmierne zaujímavé. Ak budeme mať čas, vypočujte si niečo od neho. :-)V košíku na jednej internetovej stránke mám už konečne nejaké platne od Nirvany, tie by som si chcela kúpiť najskôr a potom Guns n roses a podobne. Najprv však musím vylúpiť banku, alebo začať šetriť... čo je ťažšie?
Ale nie, verím, že pomaličky si pokúpim tie, ktoré chcem. Znovu spomeniem staré dobré antikvariáty, kde nájdete nielen knihy, ale aj platne za lepšie ceny, takže sa ešte popozerám aj tam. 

Máte aj vy gramofón? Alebo ste si kúpili niečo, čo vám urobilo nesmiernu radosť, ako toto mne? :) Určite mi dajte vedieť.

Bibiána.

Share:

4 comments

 1. Mám gramofon, a tak trochu za to může Tarja :) Její hudbu doporučuju pro změnu já, když budeš mít chvilku... :) Mně se hrozně líbí tyhle jakože staré, ideálně když mají ještě takový ten zvon :) Ačkoliv tedy mám moderní provedení. Třeba jednou...

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Panejo, ten je prostě nádherný! Jednou bych si taky chtěla takovou věcičku pořídit a pak poslouchat Káju a trsat na něj jak v Pelíškách..."Ze zdi na mě tupě zírá..." :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak pevne dúfam, že si tento krásny sen splníš! 😄😄 :D

   Odstrániť
 3. Gramofón teda nemám, ale dostal som chuť si jeden zaobstarať. Škoda, že v mojej hudobnej bubline nie je vinyl práve polulárným prenosovým médiom :D Každopádne prajem veľa príjemných počúvaním strávených hodín :3

  OdpovedaťOdstrániť

Budem rada, ak svoj názor na článok vyjadríš v komentári! Snažím sa čítať a odpovedať na všetky.